Kyselina listová (vitamín B9): Jak působí na vlasy?

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl a máte v plánu podpořit růst vlasů, s největší pravděpodobností jste už někdy narazily na termín kyselina listová či na vitamín B9. Na co vše je tato látka dobrá? A jaké konkrétní výhody pro tělo vám může nabídnout?

Kyselina listová

Krásné a husté vlasy by si přála snad každá žena. Vlivem stresu, špatné péče či nesprávně nastaveného jídelníčku se jich však nemusíte dočkat. Místo toho můžete řešit jejich vypadávání, třepení a lámání.

Právě z toho důvodu je důležité se zaměřit na kvalitu vnitřní výživy, která pro vlasy představuje nepostradatelný základ, který se nedá jen tak ošidit. Jenže, kdo se má v těch vitamínech, minerálech a dalších látkách, o kterých se říká, že mají na vlasy dobrý vliv, vyznat?

Vzhledem k tomu, že nikdy není pozdě naučit se něco nového, dnes se mrkneme na to, co pro vlasy a tělo udělá kyselina listová.

Přípravky na podporu růstu vlasů 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co je to kyselina listová?

Kyselina listová, nebo také vitamín B9, je ve vodě rozpustný vitamín z rodiny vitamínů skupiny B, který si tělo nedovede vyrobit svépomocí. Z toho důvodu ho musíme doplňovat do organismu z vnějších zdrojů. Tento vitamín je velmi důležitý například při krvetvorbě. Dále se doporučuje jeho doplňování před otěhotněním, protože je dost zásadní i pro normální vývoj plodu. (A ženy ho nemusí mít v organismu dostatek.)

Její nejlepší účinky

Když už nyní víme, že kyselina listová je jedním z nejlepších přátel žen, které plánují otěhotnět, můžeme se podívat i na její další benefity, ze kterých mohou těžit i všichni ostatní.

Kyselina listová nabízí:

  • Normální krvetvorbu
  • Podporu růstu buněk
  • Snížení rizika mrtvice (má mít totiž pozitivní vliv na homocystein)

Podle některých dostupných informací může doplňování vitamínu B9 vést i k jednoduššímu uchování kognitivních funkcí v pokročilém věku.

Myslete ale na to, že pokud užíváte kyseliny listové příliš, můžete tak maskovat nedostatek vitamínu B12, což může způsobit opravdu vážné potíže. (Riziko může hrozit například u vegetariánů a veganů.)

Jak působí na vlasy?

Vzhledem k tomu, že i vlasy se skládají z buněk, pravidelné doplňování vitamínu B9 může mít vliv na jejich růst a kvalitu. Dále může mít doplňování tohoto vitamínu dobrý vliv i na lidi, kteří začali předčasně šedivět. 

V případě, že máte kyseliny listové málo, může to vést i ke ztenčování vlasů a k bledé pokožce.

Kyselina listová (vitamín B9): Jak působí na vlasy?

Nejlepší způsob užívání

I když je kyselina listová skutečně potřebná a ve svých účincích zajímavá, rozhodně nejde o jedinou živinu, kterou byste si měly v rámci péče o vlasy, pokožku a nehty dopřávat. V ideálním případě tedy tuto látku kombinujte s dalšími složkami přírodního původu.

Aby vlasy dostaly vše, co potřebují pro svou krásu, vyzkoušejte doplněk stravy, který obsahuje kromě vitamínu B9 i:

A mnoho dalších složek, včetně kolagenu, železa či MSM.

Vnitřní péči také nezapomeňte doplnit o správnou pečující rutinu, protože i na té hodně záleží. Vzhledem k tomu, že vlasy jsou v průběhu mytí nejzranitelnější a nejnáchylnější k poškození, vybírejte si kvalitní přírodní šampony a kondicionéry bez sulfátů, které šetrně myjí vlasy i pokožku hlavy, ale zároveň je vyživují a podporují jejich zdravý vzhled.

V přírodním šamponu hledejte především kofein, šťávu z aloe vera, extrakt z levandule, máty a konopí a další. Kondicionér by měl být od stejného výrobce a kromě kofeinu v něm hledejte například i panthenol a kurkumu.

Kondicionér by se měl aplikovat na vlasy po každém mytí na konečky a do délek, kde se nechá několik minut působit. Poté ho opláchněte teplou (nikoliv horkou) vodou. Vlasy pak budou krásně lesklé, hladké a půjdou lépe rozčesat.

Přípravky na podporu růstu vlasů 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *