Kolagen na vlasy: Podpoří jejich růst a zdraví

Kdykoliv otevřeme lifestylový časopis, nebo sociální sítě, odevšad na nás vyskakují informace o tom, jak je žádoucí brát kolagen. Nejen ze zdravotních důvodů, ale i kvůli naší kráse. Jaký může mít vliv kolagen na vlasy?

kolagen na vlasy

Jak stárneme, pomalu dochází k odkvétání naší krásy. Což mnoho z nás špatně nese. Řada žen proto podstupuje invazivní zákroky estetické medicíny. Ty mohou nějakou dobu vydržet. Ženy se na nich ale mohou stát závislé. Až si nakonec zničí svůj původní obličej. (Stačí si vzpomenout na některé celebrity, které překročily správnou míru.) 

Elixír mládí ale zatím nikdo nevynalezl, takže musíme přemýšlet o tom, jak si poradit jinak. Mohl by vám v tom nějak pomoci kolagen? A existuje nějaký nejlepší kolagen na vlasy?

To vše a mnohem víc vám prozradíme níže.

Přípravky na podporu růstu vlasů 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co je to kolagen a kde ho najdeme?

Kolagen je skleroprotein, který se nerozpouští ve vodě. V těle ho máme okolo 25-30 % a rozlišujeme okolo 27 jeho druhů. Kolagen je přítomen v našich pojivových tkáních, v kůži, v srdci, cévách a dalších částech těla. Jeho přirozená produkce se ale postupem času snižuje. Což může vést k estetickým, ale i ke zdravotním problémům. (Například s klouby a pohybovým aparátem.)

Zdroje přírodního kolagenu přitom nejsou zrovna dvakrát lákavé.

Kolagen lze najít například v:

  • Očích
  • Chrupavkách

Z toho důvodu se kolagen přidává do doplňků stravy. Ve formě prášku je totiž jeho konzumace mnohem příjemnější. (A pro mnohé i přijatelnější.)

kolagen účinky

Účinky kolagenu na vlasy

Kolagen propůjčuje tkáním sílu a pružnost. A podobně je to i u vlasů. Kolagen je dokáže posílit a dodat jim zdravý lesk. Vlasy by navíc měly být i mnohem ohebnější. Čímž se dost zásadně omezí jejich lámavost.

Ovšem, s kolagenem a vlasy je to ještě krapet složitější. Vlasy totiž kolagenem tvořené nejsou. Největší podíl v nich má keratin. Jedna z teorií říká, že i přesto by v tom mohl mít kolagen svou roli. Keratin si může (teoreticky) půjčit materiál k růstu od kolagenu. Pokud ho tedy máte dostatek, může se to odrazit na kvalitě vlasů. 

Je ale potřeba říct, že v současné chvíli se pohybujeme na úrovni teorií, pro které nám chybí nějaké solidní opěrné body. Že ale něco není zatím prokázáno neznamená, že to není pravda. Proto musíme být trpělivé a počkat si na finální závěry. Pokud si vyberete vícesložkový doplněk stravy s kolagenem, minimálně z toho budou profitovat klouby. 

Ideální je, pokud ve složení doplňku stravy (primárně na klouby) najdete:

  • Kolagen I. typu
  • Kolagen II. typu
  • Vitamín C
  • Glukosamin
  • Chondroitin
  • MSM

Beauty druhy kolagenu ale mohou být obohacené i o vitamíny, nebo o další pro tělo důležité látky, které mají podíl na normálním růstu vlasů. Jde například o měď, zinek, vitamín E či železo.

užívání kolagenu

Jak užívat kolagen?

Nejlepší kolagen neobsahuje jen kolagen a vitamín C, ale i další látky, které tělo dovede při svém každodenním fungování plně využít. 

Už jsme si ale řekly, že konzumace kolagenu z přírodních zdrojů nemusí být zrovna příjemná. Proto je nejmoudřejším řešením dlouhodobé užívání doplňků stravy s kolagenem. Jestli půjde o přípravky na klouby, nebo pro kosmetické účely, je vcelku jedno. Je jen důležité, aby danému účelu odpovídalo jejich složení.

Typ I se často používá do kosmetických přípravků. Kolagen typu II se zase používá do doplňků stravy na podporu pohybového aparátu. (V nich pak najdete i glukosamin, chondroitin, MSM, vitamín C atd.)

Jelikož má kolagen v těle hojné zastoupení, s jeho dodávkou z externích zdrojů nemůžete prakticky šlápnout vedle. Stačí ho jen rozmíchat stanovené množství ve vodě a tu následně vypít. Myslete ale na to, že výsledky neuvidíte hned. Proto je důležité ve svém úsilí vydržet.

Přípravky na podporu růstu vlasů 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *