Jak na mastné vlasy: 3 osvědčené tipy, co se s nimi dá udělat

Mastné vlasy hned po umytí jsou noční můrou téměř každé ženy, která se chce líbit. Někdy se ale zdá, že i když se stavíme doslova na hlavu, vlasy si žijí svým vlastním životem. A rozhodně nám naši snahu nehodlají vůbec nijak ulehčit. Co na mastné vlasy funguje vám proto prozradíme v našem dnešním článku.

mastné vlasy

Zkoušíte přípravky na mastné vlasy od různých značek, ale stejně máte pocit, že vlasy vypadají stále stejně bídně? V tom případě nejspíš nepůjde jenom o náhodu, ale o nějakou systémovou chybu, kterou se vám dosud nepodařilo odhalit. 

Přeci jen, je potřeba si uvědomit, že to, jak se naše vlasy chovají nezáleží jenom na tom, čím přesně je myjeme. Ale také třeba na tom, jakou máme výživu. A na tom, zda v kosmetice příliš často nesaháme po silikonech, které vlasy ještě více uhladí. (Čímž vzniknou ještě lepší podmínky pro to, aby kožní maz snáze stékal do délek.)

Abychom vás nasměrovali i v dalších oblastech správným směrem, nabízíme vám pár dalších užitečných rad, jejichž uplatnění vám může pomoci vaši situaci zlepšit.

Přípravky na podporu růstu vlasů 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Příčiny mastných vlasů

Možná podezříváte pravidelný zábal na mastné vlasy. Pravděpodobně je ale příčina vašeho problému někde úplně jinde.

Negativní vliv na maštění vlasů má například:

  • Příliš časté, nebo příliš ojedinělé mytí vlasů
  • Používání vlasových přípravků se silikonem
  • Genetika (někdo se s predispozicí k mastným vlasům jednoduše narodí)

příčiny mastných vlasů

Nevědomky si můžeme mastnotu po vlasech distribuovat i tím, že si do vlasů každou chvíli saháme. V neposlední řadě je extrémně důležité, aby se hlava nezapařovala. Například v zimě pod tlustou teplou čepicí, nebo v posilovně. Čepici si proto ve vhodnou chvíli sundejte. A na den v posilovně si naplánujte mytí.

3 rady, jak na mastné vlasy

Šampon a kondicionér na mastné vlasy

Vše začíná a končí v obchodě. Pokud máte dlouhodobé problémy s maštěním, rozhodně si nevybírejte jen podle toho, jaká je cena výrobků a jak moc se vám líbí jejich obal. (A to i kdyby šlo o šampony, které jsou pro mastné vlasy určené.) Místo toho si udělejte dostatečné množství času a důkladně si přečtěte zadní etiketu. Co vám o šamponu a kondicionéru říká? V ideálním případě se snažte vyhnout už tolikrát zmíněnému silikonu a alkoholu. Plusovým bodem je naopak ve složení kyselina salicylová, echinacea, šalvěj, jíl či olej z tea tree.

jak na mastné vlasy šampon

Správná výživa na vlasy

Dalším důležitým bodem je strava. Mastné vlasy (podobně, jako aknózní pokožka) potřebují správně zvolený jídelníček. Ničemu neprospějete, pokud si budete celý týden pochutnávat na polotovarech, smažených bramborových lupíncích a dalších nezdravých a olejem nasáklých pokrmech. Místo toho do jídelníčku zařaďte kvalitní ryby, které jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny omega-3. Důležité jsou i vitamíny. Speciálně vitamíny skupiny B, vitamín E a vitamín C (oba jsou antioxidanty, které zabraňují předčasnému stárnutí). 

Kvalitu vlasů může do velké míry ovlivnit i deficit železa, které je důležité pro normální stav krve. (Krev distribuuje živiny do celého těla. Včetně vlasů.) Dobrým tipem je i kolagen a zinek.

Jablečný ocet na mastné vlasy

Pokud chcete zabránit nadměrnému maštění vlasů krátce po umytí, udělejte si čas od času vlasový oplach z jablečného octa. Stačí, když smícháte přibližně 3,5 litru teplé vody s 10 lžičkami jablečného octa. Následně do této tekutiny ponořte vlasy. (Ve chvíli, kdy jsou umyté.) Chvíli počkejte a pak oplach smyjte pod tekoucí vodou.

mastné lupy ve vlasech

Mastné lupy ve vlasech

Úplně nakonec si necháváme problém s mastnými lupy ve vlasech. Pokud je kolem nich zarudlá pokožka, způsobují pnutí a svědění a mají jasně žlutou barvu, nejde o klasické lupy, které znáte z reklam. S největší pravděpodobností, která hraničí s jistotou, jde o seboroickou dermatitidu.

Jde o kožní onemocnění, takže je určitě vhodná návštěva kožního lékaře, který zjistí rozsah problému a doporučí vám nejvhodnější pečující přípravky. Z vlastní zkušenosti se nám jako alternativa k nim osvědčily vlasové přípravky z lékárny, které obsahují konopný olej a další přírodní složky. Je ale potřeba se obrnit trpělivostí. U řady lidí jde totiž o dlouhodobý (chronický) problém, který se může periodicky vracet v závislosti na faktorech, které nelze vždycky ovlivnit.

Nevíte, kde máte začít? Prvním krokem může být používání bylinek a dlouhodobé užívání přírodních vitamínových doplňků stravy na vlasy.

Přípravky na podporu růstu vlasů 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na podporu růstu zdravých vlasů

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *